Logg på for å laste ned PDF

Aktuelt

06-10

Tips oss!

Støtter din revisjonsvirksomhet et godt formål – innen idrett, kultur eller veldedighet – eller har virksomheten eller en ansatt gjort noe annet som er verdt en notis i Revisjon og Regnskap? Send et par ord og gjerne et bilde til redaktør Alf Asklund (aa@revisorforeningen.no).

Viktig hvis du vil beholde tittelen som statsautorisert revisor

Etter at du har fått godkjenning som statsautorisert revisor, må du oppfylle lovkravene til skikkethet og etterutdanning til enhver tid for å beholde godkjenningen. Overgangsordningen som gjør det mulig å kalle seg statsautorisert revisor uten å oppfylle kravet til 120 timer etterutdanning, utløper nå i 2023.

Dersom du ikke har revisorregisternummer, må du søke Finanstilsynet om revisorregisternummer innen utgangen av 2023 for å kunne fortsette å bruke tittelen statsautorisert revisor når vi -passerer årsskiftet.

Kursplanlegger

Hvis du er medlem i Revisorforeningen og/eller har Rekomp kursabonnement, har du tilgang til en kursplanlegger på revisorforeningen.no.

Er du usikker på om du er revisor med eller uten revisorregisternummer? Det finner du ut om du søker på navnet ditt i Finanstilsynets virksomhetsregister.

Automatisk deponering av tittel

Hvis du som mangler revisorregisternummer ikke søker Finanstilsynet innen utgangen av 2023, blir tittelen din automatisk deponert. Det innebærer at i mellomperioden kan du ikke bruke tittelen statsautorisert revisor, men du kan søke om å få tittelen igjen på et senere tidspunkt. Kravene som stilles til søknad og dokumentasjon ved søknad om godkjenning etter deponering, er tilsvarende som ved søknad om revisorregisternummer.

Dersom du ikke praktiserer som revisor, og ikke ønsker å oppfylle kravet til løpende etterutdanning for å kunne bruke tittelen statsautorisert revisor, kan du deponere tittelen din. Dette skjer automatisk dersom du ikke har revisorregisternummer og ikke søker Finanstilsynet om revisorregisternummer innen 31.12.2023.

Med deponert godkjenning kan du ikke bruke revisortittelen

Deponering betyr at du frivillig sier fra deg revisorgodkjenningen, og at du senere kan aktivere godkjenningen med en forenklet søknadsbehandling i Finanstilsynet.

Med deponert godkjenning kan du ikke bruke revisortittelen. Du behøver ikke å oppfylle kravene til etterutdanning. Du fortsetter som fullverdig medlem av Revisorforeningen.

Mer utfyllende informasjon om temaet finnes på revisorforeningen.no

SA3801 Revisors attestasjoner til Skatteetaten – høring

Høringen gjelder forslag til oppdatert attestasjonsstandard SA 3801. Standarden skal etter forslaget benyttes ved attestasjoner som avgis 1. januar 2024 eller senere.

Revisjonskomiteen ber om at skriftlige kommentarer til forslaget sendes til ruben.bjerketveit@revisorforeningen.noinnen 30. september 2023.

Les mer på revisorforeningen.no

Foreslår forenklinger for fusjonsfordringer og gjeld etter trekantfusjon og fisjon

Finansdepartementet har sendt på høring forslag om at skattemessig verdi på fusjonsfordringer og gjeld etter konsernfusjon og fisjon (trekantfusjon/fisjon) settes lik regnskapsmessig verdi.

Dermed vil ikke realisasjon eller konvertering av fusjonsfordringen utløse skattemessig gevinst eller tap slik reglene er i dag, jf. skatteloven § 11-7 annet og tredje ledd. Det vil innebære en forenkling for skattyterne, ikke minst i de tilfeller det ikke er mulig eller hensiktsmessig å utligne gevinst og tap ved konsernbidrag mellom de involverte selskapene.

I tillegg foreslår departementet i høringsnotatet å lovfeste regler om skattefri grenseoverskridende fusjon av verdipapirfond og skattefri sammenslåing og deling av sparebanker der det opprettes en eller flere sparebankstiftelser i forbindelse med omorganiseringen.

Det foreslås at endringene skal tre i kraft fra og med inntektsåret 2024.

Les mer på regjeringen.no

Egen revisjonsstandard for SMB-virksomheter nærmer seg mål!

Arbeidet med en egen standard for revisjon av små og mindre komplekse virksomheter (LCE-standarden) nærmer seg mål!

Den internasjonale standardsetteren IAASB (The International Auditing and Assurance Standards Board) har videreutviklet standarden etter å ha tatt hensyn til mottatte høringssvar. Det har tidligere vært avholdt en todagers konferanse i Paris der høringssvarene ble diskutert. Noen av hovedpunktene fra konferanse ble omtalt i Revisjon og Regnskap 5-2022.*https://www.revregn.no/journal/2022/5/m-569/Ny_standard_for_revisjon_av_sm%C3%A5_virksomheter

Arbeidsgruppen som har jobbet med videreutviklingen av standarden ledes av Revisorforeningens fagdirektør Kai Morten Hagen og IAASB har i dette arbeidet fokusert på noen av hovedområdene for kommentarer fra høringen:

  • hvem kan benytte standarden?

  • risikovurdering og identifikasjon

  • revisjon av estimater

  • dokumentasjon og konsernrevisjon.

Arbeidet har gått raskere enn planlagt, og planen er nå at styret i IAASB skal stemme over en endelig standard i september 2023. Vil du vite mer om standarden, så kan den videre utviklingen følges på: www.iaasb.org/consultations-projects/audits-less--complex-entities

Fra arbeidsgruppens siste møte i Toronto som skjedde i regi av den kanadiske revisorforeningen. Arbeidsgruppen ledes av Revisorforeningens fagdirektør Kai Morten Hagen, til venstre på bildet.