Logg på for å laste ned PDF
Avgift
Tollrådgiver
Cato Huseby

Senior Manager, BDO Advokater

Fokus på tollbehandling

I en artikkelserie vil vi sette søkelys på spørsmål knyttet til tollbehandling av varer. Artiklene vil blant annet omfatte import- og eksportprosedyrer, regelverket knyttet til frihandelsavtaler, særavgifter og tiltak i forbindelse med Brexit. Forfatterne er tollrådgivere ved BDO Advokater AS.

Tolletaten er omorganisert

Tollvesenet er ferdig med en omorganiseringsprosess som vil ha en del praktiske konsekvenser både for privatpersoner og næringsliv.

Omorganiseringen skjedde i to trinn. 1. juni 2019 trådte trinn 1 av omorganiseringen i kraft. Den gjorde at Tolletaten gikk fra fem til fire avdelinger i Tolldirektoratet, og fra seks regioner til to landsdekkende fagdivisjoner for operativ virksomhet.

Trinn 2 gir større endringer. Arbeidet ble ferdigstilt 1. oktober 2020.

Trinn 1 ble levert 1. juni 2019

Tolletaten gikk fra fem til fire avdelinger i Tolldirektoratet, og fra seks regioner til to landsdekkende fagdivisjoner for operativ virksomhet. Ny overordnet struktur medførte i svært liten grad endring i lokalisering av arbeidsplasser.*Organisasjonskart gjeldende fra 1.  juni 2019, se toll.no/no/om-tolletaten/om-oss/organisasjonskart-tolletaten/

I fase 2 er det blitt større endringer i hele organisasjonen. Dette betyr helt overordnet at Tolletaten har jobbet med:

  • Detaljering av ny organisering for trinn 2.

  • Vurdering av geografisk plassering av enheter med utgangspunkt i dagens lokalisering av tollkontor.

  • Innplassering av ledere og medarbeidere i ny organisasjon.

  • Implementering av ny organisasjon.

Det er ikke et mål å nedbemanne i omorganiseringen.