Aktuelt
Revisorenes handlingsplan mot økonomisk kriminalitet
Handlingsplanen ble overlevert finansminister Kristin Halvorsen 20. mars. I oversendelsesbrevet påpekes det at revisorene har en svært viktig rolle i å avdekke, bekjempe og rapportere økonomisk kriminalitet. I handlingsplanen foreslås:
Revisor skal attestere på næringsoppgaven og kontrolloppstillingen over lønn. Hvis revisor ikke kan attestere disse, mener Revisorforeningen at selskapets ledelse må pålegges å sende inn revisors begrunnelse til skattemyndighetene sammen med selvangivelsen.
Styret må i aksjeloven pålegges å foreta en årlig gjennomgåelse av selskapets interne kontroll og risikostyringssystemer, herunder mislighetsrisiko.
Det må lovfestes en plikt i aksjeloven for styret til å foreta en årlig gjennomgåelse av skatte- og avgiftsmessige forhold.
Ved revisorskifte må revisor eksplisitt pålegges å gi de opplysninger ny revisor finner nødvendig for å foreta en tilstrekkelig oppdragsvurdering. Også i dag har revisor slik opplysningsplikt, uavhengig av årsaken til revisorskifte, men loven er uklar.
Det bør lovfestes en plikt for styret til å avholde et møte med revisor i forbindelse med regnskapsavleggelsen.
Det bør lovfestes at revisor skal bekrefte innsendelser til Regnskapsregisteret via Altinn.
Nærmere begrunnelser for forslagene finnes på: revisorforeningen.no/arch/_img/9449108.pdf
