Utvider momskompensasjonsordningen
Gjeldende momskompensasjonsordning for frivillige organisasjoner foreslås utvidet med virkning fra 1. januar 2010. Samtidig er det varslet at det vil bli innført moms på tjenester innenfor idretts- og kulturområdet fra 1. juli 2010.
Det vil bli innført en ny og utvidet momskompensasjonsordning for frivillige organisasjoner. Ordningen er en frikobling fra dagens merverdiavgiftssystem og fremstår som en ren støtteordning bevilget over statsbudsjettet. Det tas sikte på at ordningen skal tre i kraft 1. januar 2010 og at den skal trappes opp med en mrd. kroner frem til 2014.
Det er satt av ca. 396 millioner kroner til formålet og innebærer en økning på ca. 200 millioner kroner sammenlignet med tallene for saldert budsjett for 2009.
Momskompensasjon - en utvidet ordning
Ordningen med momskompensasjonsordningen for frivillige organisasjoner er ikke ny slik mange tror. Gjeldende ordning ble etablert som en begrenset kompensasjonsordning, hvor frivillige organisasjoner kunne søke om dekning av merutgifter til merverdiavgift som følge av innføring av moms på tjenester i 2001. Nå utvides ordningen til å gjelde for både varer og tjenester, men begrenser seg til å gjelde for anskaffelser som er fradragsberettiget etter merverdiavgiftsloven. Sistnevnte medfører bl.a. at merverdiavgift til anskaffelse av premier og gaver ikke kan søkes kompensert gjennom den nye kompensasjonsordningen.
Organisasjoner som vil bli omfattet av den nye kompensasjonsordningen, oppnår å få deler av sine merverdiavgiftskostnader dekket gjennom denne ordningen. En utvidet merverdiavgiftsplikt på kultur- og idrettsområdet innebærer at de nye merverdiavgiftspliktige virksomhetene får rett til å trekke fra inngående merverdiavgift på anskaffelser til bruk i virksomheten, og vil dermed unngå/redusere merverdiavgiftskostnadene.
I Prp. nr. 1 S (2009 - 2010) Skatte-, avgifts- og tollvedtak kap. 3.2.2 vises det til at frivillige organisasjoner som enten allerede er merverdiavgiftspliktige etter dagens regelverk, eller som vil bli omfattet av den foreslåtte utvidede kultur- og idrettsmomsen, kan fradragsføre merverdiavgiftskostnadene på sine innkjøp. Disse vil være registrerte i avgiftsregisteret på lik linje med alle andre avgiftspliktige virksomheter og vil ikke kunne kreve kompensasjon etter den nye momskompensasjonsordningen for anskaffelser som er fradragsberettiget etter merverdiavgiftsloven.
En arbeidsgruppe under ledelse av Kultur- og kirkedepartementet skal utarbeide detaljerte retningslinjer for gjennomføringen av den nye ordningen. Vi er pr. dato ikke kjent med disse detaljene, men dette kommer vi tilbake til i del 2 av vår artikkel.



%20(1).png)
