Logg på for å laste ned PDF
Kommentaren

Statsautorisert revisor

Henning Strøm

Styreleder i DnR

Revisors erstatningsansvar

I de siste årene har det vært en kraftig økning i antall erstatningssøksmål mot revisorer og revisjonsfirma samtidig som størrelsen på kravene har økt både internasjonalt og her hjemme. Dette har blant annet gitt seg utslag i en premieøkning for revisors ansvarsforsikring.

Tendensen er at saksøker retter søksmål der det er penger å hente - ikke nødvendigvis mot de som er hovedansvarlige. Styre og daglig leder kan derfor slippe unna fordi de ikke har penger, mens revisor kan bli sittende igjen med hele regningen.

Krav om at revisor skal være forsikret er gjerne begrunnet med at tredjepart skal beskyttes mot skade. Da er det et paradoks at de hovedansvarlige for den finansielle rapporteringen - styret og daglig leder - ikke er pålagt å ha en slik forsikring. I et system der de hovedansvarlige ikke har forsikring - vil det nødvendigvis være fristende å saksøke revisor - som er pålagt å ha forsikring.

Det har oppstått et misforhold mellom hvem som er ansvarlig og hvem som blir holdt erstatningsansvarlig. I tilegg er det etter hvert blitt et økende misforhold mellom størrelse på revisjonshonorar og størrelse på søksmål. Sammenhengen mellom risiko og belønning ved å drive med revisjon svekkes. Dette vil ha en negativ effekt når det gjelder rekrutteringen til yrket.