Kommentaren

Kjære leser...

En undersøkelse av foretak som rapporterer etter IFRS for første gang viser at et betydelig antall foretak ikke presenterer påkrevde avstemminger og opplysninger etter overgangsreglene i IFRS 1.

En revisor må ofte håndtere dilemmaer der valget ikke står mellom rett og galt, men mellom rett og rett. I artikkelen som handler om etikk, kan du lese hvordan en systematisk kan jobbe med å analysere dilemmaer og begrunne sine valg.

I «Nytt om Skattefunn» kan du blant annet lese om timeføring, uttrykket «nominell årslønn» og avvikende regnskapsår.

I en ankesak fastholdes resultatet der det finske postordreselskapet Ifi OY Fotolabo Club ble ansett avgiftspliktig i Norge for salg av varer til en verdi under 200 kroner til norske forbrukere. Dommen er påanket.

I Oslo tingrett ble en revisor frikjent på grunn av manglende årsakssammenheng mellom revisors atferd og aktuelle tap.

Dokumentasjon er et av revisors viktigste hjelpemidler i tider med økt risiko for erstatningsansvar og offentlig tilsyn.

Regnskapstreff i Sør ble arrangert for tredje gang 2. og 3. juni. Tema som ble behandlet var blant annet utdanning, tilsyn og kontroll og regnskaps- og revisjonsfagets betydning. På de neste sidene følger utdrag fra noen av foredragene.

Ovenstående er utdrag fra noen av sakene du kan lese om i denne utgaven av Revisjon og Regnskap!

God lesning!

Alf Asklund

Redaktør