Endrede rammebetingelser for revisor
På den nylig avholdte DnR-dagen 2005 var temaet «Revisors rammebetingelser under endring». For den enkelte revisor kan det kanskje til tider føles frustrerende med stadige lovendringer og påfølgende nye oppgaver og plikter. Ser vi imidlertid på alle endringene i sammenheng, bidrar de både til å styrke revisors stilling samt øke tilliten til regnskapsrapporteringen. Dette bør sees på som positivt for profesjonen, den enkelte revisor og hele samfunnet!
Endringer i revisors rammebetingelser kunne ha vært et naturlig tema nærmest på en hvilken som helst tidligere eller fremtidig DnR-dag. Få bransjer og yrkesgrupper gjennomlever såpass mange og omfattende endringer som nettopp revisjonsbransjen og revisoryrket. De seneste årene har det i tillegg vært uvanlig mange og vesentlige endringer innen alle våre fagområder, og i de nærmeste årene vil revisors rammebetingelser endres ytterligere.
Et nytt europeisk åttende direktiv, som regulerer revisjon og revisorer, vil dekke alle områder innen revisjon og danne et grunnlag for regulering av hele profesjonen i EU de neste tiårene. Det direktivet som til slutt blir vedtatt, skal også implementeres i norsk rett, noe som vil gi endringer i revisors rammebetingelser. Videre vil implikasjonene av hvitvaskingsloven og nye og endrede revisjonsstandarder ha store implikasjoner for det daglige arbeid.
Ikke bare at det skjer endringer i regelverket som revisor må forholde seg til. Det skjer også endringer i omverdenens holdninger. Pressen fokuserer i langt større grad enn tidligere på revisors yrkesutøvelse, samtidig som det fra politisk hold forventes at revisor i større grad skal være en samfunnets tillitsperson - ikke bare eiernes. Eiere og styrer forventes samtidig å bli mer aktive enn tidligere. I Norge kom en anbefaling om eierstyring og selskapsledelse på plass i slutten av 2004 som klargjør rolledelingen mellom aksjeeiere, styre og daglig ledelse ut over det som følger av lovgivningen.


%20(1).png)
