Plikten til å redusere inngangsverdien på aksjen
I en nylig sak la Skatteetaten avdeling Storbedrift til grunn at en skattyter var forpliktet etter sktl. § 10–35 til å redusere inngangsverdien på aksjene i et datterselskap som følge av at mottatte konsernbidrag ble ansett for å være tilbakebetaling av innbetalt kapital.
Avdeling Storbedrift traff nylig et vedtak vedrørende plikten til å redusere inngangsverdien på aksjen ved tilbakebetaling av innbetalt kapital til aksjonæren, jf. sktl. § 10–35. Skattyter, som var en selskapsaksjonær utenfor fritaksmetoden, hadde mottatt konsernbidrag uten skattemessig effekt som faktisk innebar tilbakebetaling av innbetalt kapital.
Skattyter hadde imidlertid ikke redusert inngangsverdien på aksjene som følge av de mottatte konsernbidragene. Dette medførte at skattyter realiserte et tap ved en senere realisasjon av aksjene i datterselskapet. Skattekontoret la til grunn at skattyter var forpliktet etter sktl. § 10–35 til å redusere inngangsverdien på aksjene i datterselskapet som følge av at konsernbidragene innebar tilbakebetaling av innbetalt kapital. Realisasjonen av skattyters aksjer medførte da isteden en gevinst på skattyters hånd.
Kort om skatteloven § 10–35
Skatteloven § 10–35 lyder:
«§ 10–35 Nedsetting av selskapets aksjekapital
Nedsetting av selskapets aksjekapital med minsking av aksjens pålydende og tilbakebetaling til aksjonæren skal redusere inngangsverdien på aksjen fra det tidspunkt beløpet er tilbakebetalt. Det samme gjelder tilbakebetaling av innbetalt overkurs.»
Bestemmelsen oppstiller en plikt for skattyter til å redusere inngangsverdien på aksjen ved tilbakebetaling av aksjekapital og overkurs. Det er tilbakebetaling av innbetalt aksjekapital og overkurs*Heretter omtalt som innbetalt kapital. som utløser en plikt til å redusere inngangsverdien.*Ot.prp. nr. 1 (1996-1997) avsnitt 9.2.3. Dette omfatter de kapitalinnskuddene som er innbetalt ved stiftelsen eller ved senere kapitalutvidelser i form av nytegning eller tilskrivning på aksjene.*Skatte-ABC 2020/21 Aksjer – utbytte avsnitt 7.1. Innbetalt kapital er et skatterettslig begrep.*Zimmer (red.), Bedrift, selskap og skatt 7. utgave 2019 s. 401. Hva som er aksjekapital og overkurs etter vedtekter og årsregnskap, er ikke nødvendigvis sammenfallende med hva som er innbetalt kapital.
Det er en nær sammenheng mellom hovedregelen om inngangsverdi på aksjer i sktl. § 10–32 annet ledd og 10–35. Skatteloven § 10–32 annet ledd bestemmer at aksjens inngangsverdi settes til det beløpet skattyter har betalt for aksjen – kostprisen. Dersom deler av aksjonærens kapitalinnskudd i form av aksjekapital eller overkurs tilbakebetales, må dette reflekteres i en redusert kostpris. Dersom sktl. § 10–35 ikke hadde oppstilt en plikt til å redusere inngangsverdien på aksjen ved tilbakebetaling av innbetalt kapital, ville en tilbakebetaling av innbetalt kapital ha redusert en senere realisasjonsgevinst, eventuelt økt et senere realisasjonstap, uten at aksjonæren hadde oppofret noen verdireduksjon på aksjen; tilbakebetalingen innebærer kun en ombytting av verdier fra aksjer til kontanter. Formålet med sktl. § 10–35 er således å hindre at aksjonæren får fradrag ved en senere realisasjon av aksjen for det samme beløpet han har fått tilbakebetalt.*Benn Folkvord, Utbytte – Lovlige og ulovlige tilpasninger til skattereglene 2013 s. 243.





.gif)