Logg på for å laste ned PDF
Revisjon

Formannskapsmedlem

Lars Haugen

Formannskapsmedlem, kommunestyre­medlem, gruppeleder Lier kommune

Interkommunale selskaper:

Utfordringer for kommunens kontrollutvalg

Artikkelen handler om utfordringer vedrørende initiering og igangsetting av selskapskontroll og forvaltningsrevisjon av interkommunale selskaper (IKS). Regnskapsrevisjonen av IKS-ene foregår etter § 28 i IKS-loven.

Mange av de oppgavene som er definert som kjerneoppgaver for en kommune, utføres i dag av interkommunale selskaper (IKS). Det vil si selskaper eid av flere kommuner og organisert etter lov om interkommunale selskaper. Typiske eksempler på tjenester som leveres av IKS-ene er vann­forsyning, brannvesen, avfallshåndtering og fjernarkiv. De interkommunale selskapene representerer store verdier og er betydelige arbeidsgivere. Det er en særlig utfordring at selskapene som følge av sin organisering er undergitt mindre politisk kontroll.

I et AS som er eid av en kommune, er kommunestyret eller formannskapet general­forsamling. Disse kan relativt enkelt foreta endringer. I et IKS er det imidlertid i det store og hele representantskapet som har denne oppgaven. Dersom en kommune ønsker en endring i forhold til det styret foreslår, må derfor i utgangspunktet alle representantskapsmedlemmene ta saken tilbake til sine kommunestyrer og i «verste fall» utarbeide nye budsjettforslag etc. Denne omstendelige fremgangsmåten gjør at de folkevalgte i kommunestyrer etc. i praksis gir fra seg kontroll og innflytelse til fordel for administrasjonen og styret.

Selskapskontroll i kommunene

Revisjonsfirmaet Deloitte har på vegne av Kommunaldepartementet laget en evaluering om kontrollutvalg og kontroll­utvalgs­sekretariater i kommunene. Resultatene ble presentert for departementet i en grundig og lettfattelig rapport i desember 2014. Men heller ikke denne rapporten går så langt jeg kan se inn på de særegne problemstillingene knyttet til kontroll og tilsyn av interkommunale selskaper.

Rapporten fra Deloitte påpeker at det er særlige utfordringer knyttet til tilsyns­området selskapskontroll. I rapporten anslås at det i 2013 ble utført 223 selskaps­kontroller. Etter det jeg kan forstå er eventuelle selskapskontroller i IKS-er inkludert i de nevnte 223. Dette er et tall som i rapporten er vurdert som påfallende lavt. Det er grunn til å tro at et fåtall av de nevnte 223 retter seg mot interkommunale selskaper. En tillater seg å påpeke at det i 2014 var 428 kommuner i Norge.

Kommunaldepartementet har i januar 2016 gitt ut en revidert utgave av Kontroll­utvalgshåndboken. Også her har de sentrale myndighetene begrenset seg til oppfordringer og ønsker om at kommunene samarbeider.