Kommentar til artikkel i RR 3–2013
Advokat Kjerstin Ongre har en artikkel i Revisjon og regnskap nr. 3–2013 hvor overskriften i relasjon til innførselsmerverdiavgiften gir en indikasjon på hovedbudskapet. Jeg er ikke enig i Ongres vurderinger.
Innbetalingen av merverdiavgift til tollvesenet ved innførsel av varer fra registrerte næringsdrivende er ifølge Ongre en unødvendig pengeflytting i og med fradragsretten for inngående merverdiavgift.
Ongre ser for seg at den avgiften som blir innbetalt til tollvesenet av registrerte næringsdrivende senere blir tilbakebetalt, og at statens eneste fordel av arrangementet er rentefordelen den tid staten har hånd om beløpet. Det kan nesten synes som om Ongre mener at det helt konkret renner penger inn og ut av statskassen i samme omfang som en registrert næringsdrivende benytter seg av fradragsretten for inngående merverdiavgift.
Avgift blir ikke tilbakebetalt
Når en registrert næringsdrivende betaler merverdiavgift til tollmyndighetene ved vareinnførsel, blir avgiften ikke tilbakebetalt til den næringsdrivende gjennom avgiftsoppgjøret med skattekontorene. Jeg ser her bort fra tilfeller hvor det blir levert restitusjonsoppgaver. Normaltilfellet er levering av positive oppgaver. Den næringsdrivende vil i tillegg til å betale inn til tollmyndighetene også betale inn til skattekontoret. Pengestrømmen går kun én vei. Den går inn til statskassen begge steder. Det foretas ingen utbetalinger fra statskassen til den næringsdrivende. Den næringsdrivendes avregning av inngående avgift mot skyldig utgående avgift innebærer i seg selv ingen slik utbetaling og har heller ikke noen slik utbetaling som resultat.
Når staten oppnår en likviditetsfordel ved registrerte næringsdrivendes innbetaling til tollmyndighetene, er det fordi staten mottar et avgiftsbeløp på et tidligere tidspunkt enn om slik innbetaling ikke hadde funnet sted. Hvis innbetaling til tollvesenet ikke finner sted, vil den næringsdrivendes avgiftsforpliktelse overfor skattekontoret øke tilsvarende. Innbetalingsfristen til denne vil normalt ligge etter i tid, slik at staten likviditetsmessig kommer dårligere ut. Dette er årsaken til statens likviditetsfordel ved innbetaling til tollmyndighetene, ikke som Ongre hevder at staten oppebærer en rentefordel av et beløp som etter en gitt tid skal tilbakebetales den næringsdrivende.
Ovenstående har sammenheng med et av kjennetegnene ved et merverdiavgiftssystem, nemlig spredningen av betalingsforpliktelsen for avgiften. En slik spredning av betalingsforpliktelsen oppnås både ved vareinnførsel og ved ordinær innenlandsk omsetning av varer og tjenester.


.gif)

