Stoler på jobben vi gjør
De fleste er nå godt i gang med årets årsoppgjør. Opptakten til dette årsoppgjøret kan på et overordnet nivå oppsummeres med et svært urolig og turbulent marked i Europa. Usikkerheten er stor, spesielt for de bedriftene som har sine viktigste markeder i Europa.
For revisor og den revisjonsjobben som skal gjøres, er det naturligvis viktig å ha disse urolighetene med seg inn i de vurderingene som skal gjøres knyttet til blant annet verdivurderinger, fortsatt drift og fremtidsutsikter. Som flere har sagt og skrevet i den siste tiden, er det ikke et spørsmål om krisen i Europa vil treffe Norge, men når og hvor hardt. De økonomiske utfordringene vi ser om dagen, stiller åpenbart store krav til revisor.
Viktig å vurdere
Vår jobb er godt beskrevet i lovverk og standarder. Det finnes i alt nærmere 40 ISA-standarder (International Standards on Auditing) som regulerer revisjonsarbeidet, fra aksept av kunde, planlegging og risikovurdering, til gjennomføring av revisjonen, dokumentasjon og konklusjoner. I tillegg har vi også flere standarder for andre områder som for eksempel begrenset revisjon og ulike attestasjonsoppdrag. Standardene stiller krav til hva vi som revisorer skal gjøre, og skal hjelpe oss med å utføre en kvalitetsmessig god revisjon. Samtidig er det avgjørende å unngå at vi ikke ser skogen for bare trær. Vi må være i stand til å løfte blikket, også «løsrevet» fra alle regler og standarder – og vurdere hvor det er størst risiko for at noe kan gå galt. Ikke minst er dette viktig i de tidene vi nå opplever, med stor uro og mye usikkerhet.




