Menneskene er fundamentet for revisjonsvirksomhet
- Fundamentet for revisjonsvirksomhet ligger i å tiltrekke seg de riktige menneskene og videreutvikle disse, sa påtroppende styreleder Håvard Abrahamsen på DnR-dagen 2010.

DnR-dagen 2010 startet med at Per Hanstad, adm. dir. i Den norske Revisorforening, ønsket velkommen og ga en kort presentasjon av de mange leverandørene som, parallelt med hovedarrangementet, presenterte sine produkter og tjenester for deltakerne på DnR-dagen.
Håvard Abrahamsen innledet foredragsrekken med å snakke om utfordringer og strategiske veivalg for revisjonsbransjen. Abrahamsen hadde valgt ut fem punkter som han gikk nærmere inn på. Disse var: Kompetanse og rekruttering, revisjon må oppleves som relevant, forenklinger, behov for forenklinger, revisjonsplikten samt risiko og planlegging. Han sa at tilgangen på kompetent arbeidskraft er en kontinuerlig utfordring for revisjonsselskapene og at fundamentet for revisjonsvirksomhet ligger i å tiltrekke seg de riktige menneskene og videreutvikle disse.
Vil bevare revisjonsplikten
Han sa videre at det er et klart mål for Revisorforeningen å bevare revisjonsplikten. Han minnet om at regnskapene tjener svært mange formål; investeringer, kredittgivning, utbytteutdelinger, grunnlag for virksomhetssammenslutninger, ansettelser, skatte/avgift, statistikk osv. Samtidig er revisjon åpenbart et godt middel for å forhindre økonomisk kriminalitet, herunder skatte- og avgiftsunndragelser.
I forenklingsdebatten blir ofte revisjon for de minste selskapene gjort til et stort poeng. Det er imidlertid viktig ikke å glemme at revisor faktisk bidrar med mer enn revisjonsberetningen - gjennom sin høye kompetanse blir næringslivet tilført verdifull kunnskap om viktige lover og regler.



