Eierstyring og selskapsledelse
Generalforsamlingen:

Nye aksjonærrettigheter

Innenfor EU har vi fått et nytt EU-direktiv som ble vedtatt av EU-parlamentet 11. juli 2007. Dette nye direktivet pålegger alle medlemslandene å ha gjennomført de krav som fremkommer i deres nasjonale selskapslovgivning innen 3. august 2009. Kravene vil således også påvirke vår egen selskapslovgivning og da spesielt vår aksjelovgivning (ASA-loven)(EU-direktiv 2007/36/EC: on the exercise of certain rights of shareholders in listed companies).

Bakgrunnen for direktivet

Den 4. november 2002 presenterte the High Level Group of Company Law Experts (Jaap Winter-gruppen) sin endelige rapport om eierstyring og selskapsledelse innen EU og om modernisering av «European Company Law».

Denne rapporten inviterte EU-kommisjonen til å organisere omfattende diskusjoner rundt temaet aksjonærrettigheter og corporate governance og i samarbeid med medlemslandene å komme opp med en «Action Plan» for selskapslovgivningen innen EU. Den 21. mai 2003 presenterte EU-kommisjonen sin Handlingsplan (Action Plan).

Etter kommisjonens oppfatning var blant annet etterfølgende initiativ ett av de mest viktige:

å utvikle et lovregulert rammeverk med siktemål å hjelpe aksjonærer å utøve forskjellige rettigheter i forhold til selskaper og generalforsamlinger som:

  • det å kunne stille spørsmål

  • sette saker på dagsorden

  • stemme «in absentia»

  • delta på generalforsamlingen via elektroniske hjelpemidler

Eierskap over landegrenser

I gjennomsnitt er ca. en tredel av egenkapitalen hos børsnoterte selskaper innen EU i dag eid av personer som er bosatt i et annet land enn der selskapet er registrert.

EU-kommisjonen har derfor kommet med et direktiv som introduserer minimumstandarder for å «facilitate the cross-border exercise of shareholders’ rights in listed companies»

Direktivet har som mål å sikre at aksjonærer, uavhengig av hvor innen EU de bor, har tilstrekkelig tilgang til fullstendig informasjon og enkle midler for å utøve sine spesielle rettigheter - spesielt stemmerettigheter - hvor avstanden til selskapet er stor.

Hva er nytt i Direktiv 2007/36/EC?

Vi skal her ikke ta med alle sider og kapitler i direktivet, men konsentrere oss om Kapittel II - General meetings of shareholders (Generalforsamlingen):

Innkallingsfrister og krav til innhold i innkallingen

Medlemslandene skal sikre at selskapene sender innkalling til generalforsamlingen ikke senere enn 21 dager før møtedagen. Dette gjelder alltid for ordinær generalforsamling. For andre generalforsamlinger hvor selskapet tilbyr aksjonærene å stemme elektronisk, kan fristen reduseres til 14 dager.

Det listes videre opp detaljerte regler som viser krav til innkallingens innhold og i pkt. 4 fremgår det videre at selskapene i perioden 21 dager før og frem til dato for generalforsamlingen skal ha informasjon om en rekke forhold tilgjengelig for aksjonærene på Internett:

selve innkallingen

  • totalt antall aksjer og stemmerettigheter

  • dokumenter som legges frem for generalforsamlingen

  • forslag til vedtak

  • formularer/formkrav for fullmakter og korrespondanse

Elektronisk deltakelse

Det skal legges til rette for at aksjonærer kan delta på generalforsamlingen elektronisk. Medlemslandene skal tillate selskaper å tilby aksjonærer å delta på generalforsamlingen ved bruk av elektroniske løsninger. Det listes her opp følgende:

  • «Real-time» overføring av generalforsamlingen

  • «Real-time» toveis kommunikasjon som muliggjør at aksjonærer kan delta på møtet fra en fjern adresse

  • en mekanisme for å avgi stemmer, enten før eller under generalforsamlingen, uten at det må oppnevnes en fullmektig som er fysisk tilstede

  • ikke mer komplekse sikkerhets- og identifikasjonsregler enn det som ansees som nødvendige for å ivareta målene med elektronisk deltakelse

Alle aksjonærer skal ha rett til å stille spørsmål til poster som er på generalforsamlingens agenda. Selskapet plikter å besvare slike spørsmål. Som for elektronisk stemmeavgivning åpnes det for regler om sikkerhets- og identifikasjonsløsninger; herunder sikring saker av konfidensiell og forretningsmessig karakter.

Bruk av fullmakter

Alle aksjonærer skal ha rett til å oppnevne en fullmektig som skal delta og avgi stemme i dennes navn. Fullmektigen skal ha den samme rett til å tale og stille spørsmål som den som har gitt fullmakten ville hatt. Medlemslandene skal avskaffe enhver lovmessig regel som begrenser eller tillater selskaper å begrense valgbarheten av fullmektiger.

Medlemslandene kan begrense en fullmektigs rettigheter til en enkel generalforsamling eller gyldigheten til en spesifikk periode.

Videre fremkommer det av denne artikkelen at medlemslandene kan påby at en fullmakt skal vise hvorledes fullmektigen skal opptre for å sikre at denne ikke opptrer i strid med aksjonærens interesser. Medlemslandene kan avvise fullmakter uten spesifikke stemmeinstruksjoner til de enkelte saker på generalforsamlingen.

Fullmektigen skal avgi stemme i samsvar med de instruksjoner som er gitt av aksjonæren. Medlemslandene kan kreve at fullmektigen oppbevarer stemmeinstruksjonene fra aksjonæren for en definert minimumsperiode og ved forespørsel bekrefte at instruksjonene for stemmegivning har blitt fulgt.

Det skal aksepteres at fullmektiger blir oppnevnt elektronisk og at selskapene tilbyr sine aksjonærer minst en effektiv måte for å avgi slik fullmakt elektronisk.

Forhåndsstemme

Det åpnes for at aksjonærer kan forhåndsstemme på generalforsamlingen gjennom korrespondanse.