Endringer og pågangsmot!
Etter tidenes sommer håper jeg alle er fulle av energi og klare for en travel og spennende høst. Det er mye som rører seg innenfor våre fagområder for tiden – med vedtatte endringer i EUs nye revisjonsregler og regnskapsdirektivet – og her i Norge endringer i bokføringsloven, pågående høringsperiode for ny NRS, samt innstilling fra Scheel-utvalget som kommer i desember.
I tillegg forventer (og håper) vi at lovutvalg for regnskapslov og revisorlov snart blir opprettet og kommer i gang. Arbeidet med de ulike endringene, forslagene og ikke minst implementering vil kreve innsats fra noen og enhver!
Regelråd
Samtidig er det spennende å se hvordan regjeringen arbeider for å oppnå sitt mål om forenklinger som skal redusere næringslivets kostnader ved rapportering med 25 prosent, eller 15 milliarder kroner innen 2017. Som et ledd i dette har regjeringen besluttet å opprette et regelråd som forhåpentligvis vil sikre at lover og regler blir bedre begrunnet og ikke minst sikre at det gjøres gode kost-nytte-vurderinger ved nye krav og vurdering av eksisterende krav. Dette har man gode erfaringer med i andre land som Sverige, Storbritannia og i Nederland.


.gif)

