Revisjonsutvalg i et finansdirektørperspektiv
Denne del I av artikkelen om revisjonsutvalg tar for seg finansdirektørenes oppfatning av revisjonsutvalget i sine virksomheter. Del II vil beskrive utfordringer og anbefalinger til finansdirektører, regnskapssjefer og medlemmer av revisjonsutvalg.
Artikkelen er utarbeidet basert på en undersøkelse foretatt av KPMG tidligere i år der ca. 30 prosent av finansdirektørene i norske børsnoterte selskaper, banker og forsikringsselskaper besvarte en rekke spørsmål om temaet revisjonsutvalg. Undersøkelsen gir et godt bilde av tilstanden i de selskapene som er pålagt å ha revisjonsutvalg. Totalt sett viser undersøkelsen noen klare tendenser for hvordan utvalgene i dag utøver sitt virke sett med finansdirektørenes øyne.
Revisjonsutvalgene vil kreve følgende av finansdirektøren og regnskapssjefen:
Viktigste observasjoner
Så langt mener mange av finansdirektørene:
Innføring av et revisjonsutvalg bedrer ikke kvaliteten på regnskapsrapporteringsprosessen.
Kvaliteten på overvåkning av systemene for internkontroll og risikostyring bedres ikke, selv om man har et revisjonsutvalg.
Innføring av revisjonsutvalg gir ikke gir økt trygghet for riktigheten av regnskapet.
Revisors uavhengighet blir ikke bedre ivaretatt med etablering av revisjonsutvalg.
Siden de fleste styrene har etablert revisjonsutvalg de siste to årene, er det sannsynlig at det vil komme betydelige endringer i finansdirektørenes vurdering av revisjonsutvalgets arbeid de nærmeste årene.
I undersøkelsen er respondentene blitt bedt om å avgi sine svar i en skala fra 1-6, der 1 er «i veldig liten grad» og 6 er «i veldig stor grad».





