Å være sist i prosessen
Sen ferdiggjøring av ligningspapirer har gitt et enda lengre årsoppgjør og enda større arbeidspress for revisorene. Revisorforeningen vil analysere hvilke tiltak som kan gjennomføres for å sikre revisorene en bedre hverdag og få avstemt disse med offentlige myndigheter.
Sene frister for innlevering av selvangivelsene har medført at mange ligningspapirer blir utarbeidet i mai/juni/juli og mange revisorer har opplevd et stort arbeidspress for å få sendt inn ligningspapirene innen fristens utløp. Dette har resultert i langt flere kontroller av skatteoppgjørene i juli og august enn tidligere.
Når forsinkelsen er et faktum
Å være sist i en leveranseprosess er ikke enkelt. Ofte blir det vi som revisorer som får de mange negative tilbakemeldingene når forsinkelsen er et faktum. Hvis bedriftene får straffeskatt, går ofte henvendelsen til revisor og ikke til regnskapsfører. Revisor må derfor ha gode rutiner for å kommunisere egne tidsfrister til selskapene og regnskapsførerne. Det er viktig for å få til ferdigstillelse innen avtalt tid. Samtidig må vi sørge for at regnskapsførerne stiller større krav til bedriftseiere når det gjelder krav til kvalitet og tidsriktighet for innlevering av bilag og annen dokumentasjon. De regnskapskontorene som gjør dette, har ofte en mye bedre kvalitet og er ofte tidligere ferdig med årsoppgjørene, inkludert ligningspapirene.




