IFRS: Aksept i USA
Formålet med denne spalten er å gi løpende oppdatering på aktuelle og sentrale IFRS-saker. Dette vil kunne være nye standarder og fortolkninger, men også høringsutkast og diskusjonsnotat, og relevante uttalelser gitt av regulerende myndigheter, som for eksempel Finansdepartementet og Kredittilsynet, og andre standardsettere enn IASB/IFRIC, som for eksempel Norsk RegnskapsStiftelse (NRS).
I dette nummeret redegjøres det for en liten, men betydningsfull endring i det amerikanske regelverket - utenlandske selskaper notert på amerikanske børser trenger ikke lenger å utarbeide avstemning mot US GAAP ved rapportering til SEC. Avslutningsvis redegjøres det kort for EUs godkjenning av IFRS 8 Driftssegmenter, og fire saker avsluttet og offentliggjort av Regnskapstilsynet siden forrige nummer oppsummeres.
SEC har fjernet avstemningskravet - et tegn i tiden
IFRS 8 er godkjent av EU
IFRS 8 Driftssegmenter ble vedtatt i 2006 og gjort gjeldende fra og med 1. januar 2009. Den erstatter IAS 14 Segmentrapportering. IFRS 8 er i all hovedsak et forsøk på å eliminere sentrale forskjeller mellom IFRS og US GAAP og representerer således en tilnærming av IFRS mot SFAS 131 Disclosures about Segments of an Enterprise and Related Information. Etter IFRS 8 skal den interne rapporteringsstrukturen og -formen legges til grunn også for eksterne rapporteringsformål. Britiske analytikere mente at IFRS 8 ga regnskapsprodusentene for stor frihetsgrad i sin rapportering av segmenter og mente således at den ikke bidro til god finansiell rapportering. Denne kritikken ble ytret etter at IFRS 8 ble vedtatt, men før den ble godkjent av EU og kritikken bidro til å utsette EUs godkjenning betydelig. Standarden ble imidlertid godkjent av EU i slutten av november. IFRS 8 åpner for tidlig anvendelse. Det antas at endringsforordningen vil bli fastsatt som norsk forskrift i god tid før avleggelse av 2007-regnskapet og at IFRS 8 således kan tidliganvendes i 2007-regnskapet.




