Kredittilsynets virksomhet
Så vel revisorer som jobber med å utvikle regnskapsrapporteringen, som Kredittilsynet har felles mål - at det i de finansielle markedene skal være tillit til regnskapene både i børsnoterte selskaper og i alle andre. Tillit er avgjørende for at selskapene skal kunne skaffe nødvendig finansiering til en pris som gjenspeiler risiko og forventning. Svekket tillit til regnskapene fører til høyere finansieringskostnader og i verste fall at finansieringen tørker helt bort.
Vi våger å påstå at det er stor tiltro til regnskaper avlagt av norske børsnoterte selskaper. Dette skyldes ikke minst kvaliteten på den jobben som blant annet gjøres av de som utarbeider regnskapene, revisorene og Kredittilsynet. En av forklaringene på dette er et godt samarbeid over mange år mellom dem som ønsker høy kvalitet på den finansielle rapporteringen. Gode krefter har trukket i samme retning. Norske selskaper ligger slik sett godt an sammenlignet med andre.
I denne og tidligere utgaver av Revisjon og Regnskap settes det i flere artikler fokus på Kredittilsynets virksomhet. Som ventet er det ikke mye uenighet om de fleste vedtak som gjøres av Kredittilsynet, men dog betydelig faglig uenighet i enkelte saker.
Førsteamanuensis Erlend Kvaal ved Handelshøyskolen BI skriver i denne utgaven av bladet om Kredittilsynets regnskapskontroll med de børsnoterte foretakene. Han mener at de fleste avgjørelsene som tas av regnskapstilsynet, er lite kontroversielle, men setter i enkeltsaker spørsmålstegn ved noen sider av praksisen ved kontrollen av foretakenes anvendelse av internasjonale regnskapsstandarder (IFRS). Noe av kjernen i det han tar opp, går på rolleforståelse og måten det arbeides på.





.gif)