Logg på for å laste ned PDF
Skatt

Siv.øk/cand.jur

Bodil Wiel-Larsen

Skattedirektoratet/Aksjonærregisterprosjektet

Elektronisk aksjonærregister i 2004

Det elektroniske aksjonærregisteret etableres i januar 2004 for å støtte norske aksjonærer i anvendelsen av RISK-reglene. Registerets database skal omfatte alle norske AS og ASA og deres aksjonærer.

RISK-reglene skaper problemer for aksjonærer og feil i ligningsoppgaver. Spørsmål knyttet til utfylling av RF 1061 «Realisasjon av aksjer», er en av de hyppigste årsaker til henvendelser til ligningskontoret når selvangivelsesfristen nærmer seg. Kontroll av realisasjonsoppgaver avdekker ofte feil. Det er ikke underlig. RISK-reglene er vanskelige å forstå og anvende korrekt og RISK-beløpene vanskelig å holde oversikt over.

«Regulering av inngangsverdi med skattlagt kapital» (RISK) kan være egnet til å unngå at nettoinntekt i aksjeselskap blir beskattet utover den beskatning som finner sted på selskapets hånd. For lesere som trenger en oppfriskning følger en svært summarisk oversikt over systemet: Utbytte er skattefritt på aksjonærens hånd da inntekten alt er beskattet hos selskapet. Når en del av selskapsinntekten holdes tilbake i selskapet, vil/kan dette, alt annet likt, føre til stigende verdi på selskapets aksjer. Dersom det skattemessig skal være likegyldig om nettoinntekten i selskapet deles ut til aksjonærene eller holdes tilbake i selskapet, må også gevinst som følger av tilbakeholdt overskudd, være skattefri på aksjonærens hånd. Aksjonærene må derfor ha oversikt over de årlige RISK-beløp pr. aksje og akkumulere og omfordele disse avhengig av selskapshendelser. Selv om data i dag er tilgjengelig for alle aksjonærer, kreves det god innsikt for å få med de riktige tallene.

For å sikre en korrekt anvendelse av RISK-reglene har Finansdepartementet etter flere års utredning og planlegging foreslått i Ot.prp. 1 2003-2004 å sette det elektroniske aksjonærregisteret i produksjon i januar 2004. Registerets database skal omfatte alle norske AS og ASA og deres aksjonærer. En noe utvidet opplysningsplikt for selskapene betinger utvidete hjemler i ligningsloven. Registeret vil ikke være offentlig tilgjengelig.

Kvaliteten i leveranser fra aksjonærregisteret i 2004 er helt avhengig av kvaliteten i selskapenes rapporteringer i januar 2004

Leveranser fra aksjonærregisteret skal gi støtte til de norske aksjonærene ved deres utfylling av selvangivelsen fra og med inntektsåret 2003. En beholdningsoversikt vil vise registrerte aksjebeholdninger pr. 31.12.2003. Registrerte realisasjoner i 2003 vil bli vist i en delvis utfylt realisasjonsoppgave etter samme prinsipp som dagens selvangivelse for lønnsmottagere og pensjonister. Hvor utfyllende disse leveransene fra aksjonærregisteret vil være for den enkelte aksjonær, avhenger helt av hvor fullstendige opplysningene fra selskapene er når de rapporterer innen 31.01.2004. Selskapene vil plikte å sende inn den nye aksjonærregisteroppgaven som erstatter tidligere skjema for aksjonærstatus RF 1001, selskapskapital RF 1002 og justeringstilfeller RF 1240. Aksjonærregisteroppgaven skal, i tillegg til opplysninger om status pr. 31.12.2002 og 31.12.2003, fylles ut med alle kapitalendringer i løpet av året og alle transaksjoner på aksjonærnivå. Det siste er nytt og viktig da aksjonærregisteret er teknisk konstruert for å produsere på grunnlag av transaksjonene og ikke statusopplysningene og for å kunne gi aksjonærene opplysninger knyttet til erverv og realisasjoner.

For at aksjonærregisteret skal kunne akkumulere tidligere års RISK for den enkelte aksjonær, og eventuelt omfordele ved aktuelle kapitalhendelser, må selskapet oppgi ervervstidspunkt for det enkelte aksjeerverv for aksjer i beholdning pr. 31.12.2002. Der denne opplysning mangler, vil akkumulert RISK også mangle i oversikten i 2004. Aksjonærregisteret er programmert for å akkumulere RISK tilbake til siste fusjon eller fisjon for selskap der dette har vært aktuelt.

Aksjonæren selv kan supplere etter mottak av leveransene fra aksjonærregisteret. Korreksjoner i beholdningsoversikten som returneres til ligningskontoret, vil bli tatt til følge i neste års leveranser fra aksjonærregisteret. Den påbegynte realisasjonsoppgaven må fullføres og sendes sammen med selvangivelsen til ligningskontoret.

Det vil være opp til aksjonæren om anskaffelsesverdi for aksjer skal registreres i aksjonærregisteret. Dersom aksjonæren, eventuelt selskapet, av praktiske hensyn oppgir anskaffelsesverdi for aksjer i beholdning, vil høyeste alternative inngangsverdi bli vist i leveranser fra aksjonærregisteret dersom ervervstidspunkt var før 1989.