Ofte stilte spørsmål
Note om korona, uavhengig av selskapets situasjon?

Spørsmål: Skal det for 2019-regnskapet alltid settes opp en note angående koronasituasjonen, selv om vi vurderer at det ikke er usikkerhet rundt selskapets evne til videre drift? Selskapet er et lite foretak.
Svar: Nei. Noteopplysningene skal være spesifikke, og konkret omhandle det som er av betydning for det aktuelle selskapet.
Små foretak har ikke noe konkret notekrav i regnskapsloven om hendelser etter balansedagen utover kravet til omtale av usikkerhet om fortsatt drift i regnskapsloven § 7-46. Det følger av NRS 8 punkt 6.1.1.4.1 at «Det skal gis opplysninger om hendelser som har sammenheng med forhold oppstått etter balansedagen dersom dette er nødvendig for å bedømme den regnskapspliktiges stilling og resultat og som ikke fremgår av årsregnskapet for øvrig, jf. regnskapsloven § 7-1.» Små foretak som i betydelig grad påvirkes av økonomiske konsekvenser av koronasituasjonen, bør derfor vurdere å gi tilleggsopplysninger om hendelser etter balansedagen.
Se også Korona – regnskapsmessige vurderinger i Revisjon og regnskap nr. 4/2020.




