Kvalitetskontroll regnskapsføring 2018
Etterlevelsen av regnkapsførerloven og god regnskapsføringsskikk er god blant de som har hatt kvalitetskontroll i 2018. 98 % av de som hadde stedlig kontroll ble godkjent uten vesentlige feil og mangler. For den dokumentbaserte kontrollen er tilsvarende resultat 91 %.
Av de kontrollerte ble seks saker oversendt til Finanstilsynet. Fem av disse skyldes brudd på etterutdanningskrav. Den siste skyldtes manglende konsesjon som regnskapsførerselskap. Samtlige var gjenstand for dokumentbasert kontroll.
Én av de kontrollerte ved den stedlige kontrollen får ny kontroll av regnskapsførervirksomheten i 2019 på grunn av formelle mangler og mangler ved overholdelsen av god regnskapsføringsskikk. Ved den dokumentbaserte kontrollen er det ti som får ny kontroll i 2019.
Resultatet av kontrollene
Totaloversikt utførte kontroller av autoriserte regnskapsførere
2016 |
2017 |
2018 |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
Godkjent |
88 |
88 % |
98 |
92 % |
115 |
87 % |
Ikke godkjent, ny kontroll |
5 |
5 % |
6 |
6 % |
11 |
8 % |
Ikke godkjent, oversendes styret |
7 |
7 % |
3 |
3 % |
6 |
6 % |
Totalt antall utførte kontroller |
100 |
107 |
132 |
|||
2016 |
2017 |
2018 |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
Godkjent |
25 |
83 % |
37 |
93 % |
42 |
98 % |
Ikke godkjent, ny kontroll |
1 |
3 % |
2 |
5 % |
1 |
2 % |
Ikke godkjent, oversendes styret |
4 |
13 % |
1 |
3 % |
0 |
|
Totalt antall utførte kontroller |
30 |
40 |
43 |
|||
2016 |
2017 |
2018 |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
Godkjent |
3 |
100 % |
1 |
100 % |
2 |
100 % |
Ikke godkjent, ny kontroll |
0 |
0 % |
0 |
0 % |
0 |
|
Ikke godkjent, oversendes styret |
0 |
0 % |
0 |
0 % |
0 |
|
Totalt antall utførte kontroller |
3 |
1 |
2 |
|||
2016 |
2017 |
2018 |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
Godkjent |
60 |
90 % |
60 |
91 % |
71 |
91 % |
Ikke godkjent, ny kontroll |
4 |
6 % |
4 |
6 % |
10 |
6 % |
Ikke godkjent, oversendes styret |
3 |
4 % |
2 |
3 % |
6 |
3 % |
Totalt antall utførte kontroller |
67 |
66 |
87 |
|||
Omfanget av kontrollene
I 2018 har det blitt gjennomført stedlige kontroller av 45 autoriserte regnskapsførere fordelt på 14 regnskapsførervirksomheter. To av de stedlige kontrollene var oppfølgingskontroller fra 2017. De dokumentbaserte kontrollene omfatter 50 regnskapsførervirksomheter med til sammen 87 autoriserte regnskapsførere. Fire av de dokumentbaserte kontrollene var oppfølgingskontroller fra 2017.
Totalt er det derfor gjennomført kontroller av 64 regnskapsførerselskaper/-foretak og 132 autoriserte regnskapsførere i 2018.
Kommentarer til resultatene
Stedlige kontroller
Kvalitetskontrollutvalgets inntrykk er at etterlevelsen av god regnskapsføringsskikk og øvrig reglement som regulerer regnskapsføring i alt det vesentligste er god blant de kontrollerte, og med økende bevissthet rundt dette.
Årsaken til at én av de kontrollerte får ny kontroll er formelle mangler vedrørende regnskapsføringen. Det ble avdekket flere brudd på krav etter GRFS, samt mangler ved oppfølging av krav etter hvitvaskingsregelverket. Det forelå heller ikke revisorbekreftelse av internkontroll.
Eksempler på funn fra de andre kontrollene:
svak dokumentasjon av kundenes interne rutiner som kan ha betydning for oppdraget,
mangler ved kontrollspor for utført kvalitetskontroll
manglende skriftlig bekreftelse fra de ansatte om at de har gjennomgått det etiske regelverket og hvitvaskingsrutinene
mangler ved avstemming av nødvendige kontoer i forbindelse med årsavslutningen
svak dokumentasjon av overordnet intern kontroll på oppdragsnivå
mangelfulle oppdragsavtaler
kommuniserer ikke lovbrudd eller andre forhold til oppdragsgiver
Dokumentbasert kontroll
Oversendt dokumentasjon fra de som har hatt dokumentbasert kontroll er i hovedsak godt organisert og bra dokumentert.
Det er ti autoriserte regnskapsførere som får oppfølgingskontroll neste år. Årsaken til dette er at de ikke hadde satt seg tilstrekkelig inn i god regnskapsføringsskikk og formelle forhold ved regnskapsførervirksomheten.
Det er ved kontrollene avdekket at fem autoriserte regnskapsførere ikke tilfredsstiller etterutdanningskravene og derfor oversendes styret. I tillegg oversendes én hvor konsesjonen av selskapet ikke var i orden på kontrolltidspunktet.
Noen funn som kan nevnes fra de dokumentbaserte kontrollene er:
mangler ved hvitvaskingsrutiner – ikke utpekt hvitvaskingsansvarlig
manglende underskrift fra de ansatte på taushetserklæring
mangelfulle oppdragsavtaler
manglende fullmakt i Altinn
svak vurdering av kundens interne rutiner
svak dokumentasjon av overordnet kvalitetskontroll





