Logg på for å laste ned PDF
Finans

Advokat

Marianne Killengreen

Partner i Advokatfirmaet Føyen Torkildsen

Advokat

Erlend Balsvik

Partner i Advokatfirmaet Føyen Torkildsen

Føyen Torkildsens corporate-team arbeider med transaksjoner, restruktureringer, selskapsrett og skatt, herunder spørsmål omkring incentivordninger og medeierskap.

Del III: Aksjeopsjoner og medeierskap

Verdsettelse og skattespørsmål

I de to foregående artiklene har vi fokusert på etablering av opsjonsordninger og aksjeprogrammer for nøkkelansatte. I denne artikkelen vil vi belyse enkelte spørsmålsstillinger som oppstår i ulike situasjoner gjennom ordningens tidsforløp.

Tidsforløpet

Et opsjonsprogram eller et aksjeprogram vil inneholde ulike begivenheter som krever fastsettelse av instrumentets verdi, eller underliggende verdi. Slik verdifastsettelse kan ha et skattemessig formål, eller det kan ha til formål å fastsette hvilken pris en aksje skal tegnes, kjøpes, innløses eller selges for. For opsjoner vil disse begivenhetene være tildeling, innløsning og realisasjon, mens for aksjer vil det kun være tildeling (erverv) og realisasjon. Det kan også være opptjeningstid, bindingstid, utøvelsesfrister og annet som hører hjemme på tidslinjen, men dette har vi omtalt i tidligere artikler.

Et opsjonsprogram eller et aksjeprogram vil inneholde ulike begivenheter som krever fastsettelse av instrumentets verdi, eller underliggende verdi.