Logg på for å laste ned PDF
Medlemssider

Kommunikasjonssjef

Stephen Bråthen

Den norske Revisorforening

Dialog er nøkkelen til fornøyde kunder

Oppdatert informasjon, engasjement og god løpende dialog er nøkkelen til fornøyde og lojale kunder.

I mai 2011 ble revisjonsplikten for de minste aksjeselskapene opphevet. Seks av ti aksjeselskaper har nå valgt bort revisjon. Tre av fire nystiftede selskaper stiftes uten revisor og ytterligere heving av revisjonspliktgrensen er til vurdering.

Som om ikke dette er nok – konkurransen om kundene øker, både innen bransjen og fra andre profesjonelle aktører med høy kompetanse.

Disruptiv innovasjon skjer ikke i etablerte bedrifter, men hos de «sultne» utfordrerne, sier professor Tor Wallin Adreassen ved NHH. Utfordrere får fotfeste fordi de ser endrede behov og tilpasser seg dem, mens etablerte bedrifter taper fordi de tilpasser seg for sent.

Endringer er normalen

Det er lett å bli litt satt ut i diskusjonen om fremtid, digitalisering og endring. Ofte fordi den nettopp er overordnet, lett spekulativ og kanskje også litt skremmende. Det er ikke gøy å høre at «disse jobbene vil være borte om ti år», og finne at ditt yrke er blant dem.

Vi skal forsøke å bringe det hele ned på et praktisk nivå – til noe som har relevans i forhold til de utfordringene mange små og mellomstore revisjonsvirksomheter har.

Digitalisering dreier seg om endring – om å effektivisere arbeidsprosesser ved bruk av systemer og verktøy, men også om å anvende teknologi til å endre måten vi jobber på og kanskje også produktene vi leverer.