Logg på for å laste ned PDF
Internasjonal skatt og avgift

Internasjonal skatt og avgift

Sidene er utarbeidet av advokatfullmektig Inger Camilla Gjeruldsen og advokat Morten Rivelsrud, begge Deloitte Advokatfirma AS

Storbritannia foreslår nye regler for skatteomgåelse

Storbritannias regjering offentliggjorde i desember utkast til ny lovgivning for skattlegging av såkalte avledede inntekter (Diverted Profit Tax/DPT), samt enkelte eksempler på når reglene kan få anvendelse. Hensikten med reglene er å medvirke til at selskaper tilpasser sine skatteposisjoner slik at disse reflekterer OECDs pågående arbeid med BEPS-prosjektet.

Det er lagt opp til at reglene om DPT-skatt vil gjelde i to situasjoner:

  • Når et utenlandsk selskap kunstig har unngått å drive skattepliktig virksomhet (fast driftssted) i Storbritannia, og/eller:

  • Når et konsern har et britisk datterselskap eller fast driftssted i Storbritannia og det har oppstått en skattefordel som er et resultat av at enheten eller enhetens transaksjoner mangler økonomisk su

  • bstans. I begge situasjoner er det en forutsetning at dette gjelder aktiviteter som utføres av mennesker i Storbritannia. Dersom reglene får anvendelse, kan det foretas skjønnsfastsettelse basert på den inntekten som ville ha oppstått i Storbritannia dersom strukturen ikke var kunstig satt opp. Det er lagt opp til at reglene ikke får anvendelse for mindre foretak.

Britiske myndigheter har gitt uttrykk for at DPT-skatten er en særskatt som ikke er omfattet av Storbritannias eksisterende skatteavtaler, og at Storbritannias adgang til å ilegge denne skatten dermed ikke begrenses av skatteavtalene. Regelverket skal etter planen gjelde fra 1. april 2015 med en skattesats på 25 %.