Logg på for å laste ned PDF
Kommentaren

Statsautorisert revisor

Håvard Abrahamsen

Styreleder i Revisorforeningen

Revisjon og relevans

Det å kunne gi innspill på rutiner og prosedyrer som gir selskapet bedre kontroll eller bedre utnyttelse av ressursene, vil gi en positiv opplevelse for kunden. Det viser at revisor bryr seg, har satt seg inn i problemstillingene og ønsker å bidra til at selskapet «flytter» eller «løfter» seg. Revisjonen oppleves mer relevant.

Ordet relevant kommer fra det latinske ordet relevare som betyr løfte eller høyne. Ofte vil det være slik at noe er relevant dersom det kan hjelpe til å løse et problem. Begrepet er naturligvis ikke ukjent i revisjonsbransjen. I RS 200 om Formål og generelle prinsipper for revisjon av regnskap dukker begrepet opp mange ganger, eksempelvis knyttet til om en standard er relevant for revisjonen.

Ideer og innspill

Jeg har lyst å snakke om relevans i en annen sammenheng, nemlig revisjonens relevans overfor våre kunder. For litt tid siden spurte jeg styrelederen i et av Norges største selskaper om hva det viktigste med revisjon var. Han svarte at revisor må bringe til torgs ideer og innspill som gjør at vi flytter oss og blir bedre. Jeg spurte videre: Hva med å få bekreftet at regnskapet er uten vesentlige feil? Det tok han nærmest som en selvfølge, og det var naturligvis viktig. Hans poeng var at den unike rollen revisor har, som kan komme inn og se på alt han ønsker, snakke med hvem han vil osv., setter revisor i en helt spesiell posisjon som han ønsket at revisor benyttet til å gi innspill og ideer til hvordan de kunne bli bedre, både på operasjonelle og strategiske områder.