Internasjonal skatt og avgift

Betydelige endringer i mva-systemet i EU
EUs Ministerråd ble den 4. desember 2007 enige om betydelige endringer i mva-systemet i EU:
Endringene inkluderer følgende:
Nye leveringsstedsbestemmelser for omsetning mellom næringsdrivende i EU (B2B). Hovedformålet med de nye bestemmelsene er å oppnå avgiftsberegning i det landet der kunden er etablert.
Forenkling av avgiftsbehandlingen ved leveranser over landegrensene. Det legges opp til at en leverandør kan ha én felles mva-registrering i EU. Dette betyr at det legges opp til et system hvor utgående mva kan innrapporteres elektronisk for hele EU.
Innføring av et standard elektronisk søknadsformular for hele EU for refusjon av mva som påløper i andre EU-land.
De nye reglene vil tre i kraft fra 1. januar 2010. Innen forretningsområdene telekommunikasjon, kringkastning og elektroniske tjenester til forbrukere vil endringene bli utsatt til 2015.
EU foreslår forenklinger av mva-reglene for finansiell sektor

EU la den 28. november 2007 frem forslag til et nytt EU direktiv som skal forenkle reglene for finansiell sektor, herunder klargjøre avgrensningen av unntaket for finansielle tjenester. I henhold til forslaget vil det bli etablert en frivillig registreringsordning for banker og forsikringsselskaper som gir anledning til å fakturere finansielle tjenester med mva. Hensikten er å redusere avgiftskumulasjonen som oppstår ved at bankene og forsikringsselskapene etter dagens regelverk ikke har fradragsrett for inngående mva. Enkelte EU-land har allerede i dag en slik ordning. Ettersom unntaket for finansielle tjenester ikke fortolkes konsekvent i de ulike EU-landene, vil avgrensingen av unntaket bli klargjort. Det legges videre opp til et bransjespesifikt unntak for avgiftsplikt ved fordeling av kostnader over landgrensene. Forslagene er planlagt å få virkning fra slutten av 2009 med unntak av den frivillige registreringsordningen som vil tre i kraft 2012.
Endringer i reglene om rapportering av mva i Sverige

Den svenske regjeringen har foreslått endringer i reglene om rapportering av mva. Næringsdrivende med en årlig avgiftspliktig omsetning under SEK 40 millioner vil iht. til de nye reglene ha anledning til å sende inn kvartalsvise omsetningsoppgaver, i stedet for månedlige oppgaver. Det vil imidlertid fortsatt være mulig for disse å rapportere mva på månedlig basis, noe som særlig vil være interessant for eksportbedrifter med mva til gode. Endringen vil gjelde fra 1. januar 2008.
Vil EU avskaffe krav om avstemming for US GAAP?
Den senere tiden har det kommet signaler om at EU vurderer å avskaffe krav om avstemming for selskaper som benytter US GAAP. Forslaget har blitt særlig aktuelt etter at USA avskaffet krav om avstemming for selskaper som benytter IFRS. Det er imidlertid ikke klart når eventuelle forslag om endringer i forhold til avstemming for US GAAP vil bli lagt frem.
Luxembourg og skattefritak

Luxembourg vedtok rett før jul nye regler som utvider virkeområdet for enkelte skattefritak til også å omfatte EØS-landene. Etter de nye reglene utvider Luxembourg virkeområdet for mor/datter- og fusjonsdirektivet til også å omfatte EØS-landene. Videre utvides virkeområdet for fritaksmetoden slik at det verken blir kildeskatt på utgående utbytte eller beskatning av inngående utbytte.
Nye skatteavtaler mellom USA og Danmark og Finland
Det amerikanske senatet ratifiserte i november nye skatteavtaler mellom USA og Danmark og Finland. Begge avtalene gir 0 % kildeskatt på utbytte der mottagende selskap eier minst 80 % av utdelende selskap i 12 måneder. Amerikanske skattemyndigheter ga i desember uttrykk for at arbeidet for at skatteavtalene skal tre i kraft vil ha prioritet i 2008. Det er imidlertid fortsatt ikke avklart når ny skatteavtale mellom Norge og USA vil komme.
Skatteavtalen med Australia har trådt i kraft

Norge inngikk ny skatteavtale med Australia høsten 2007. Avtalen trådde i kraft 1. januar 2008 og erstatter i sin helhet avtalen fra 1982.




